امام جمعه دهگلان
پیروزی محرومان بر سلطه‌طلبان از وعده الهی است/ استکبار از دیدگاه اسلام سلطه گری است
امام جمعه دهگلان با بیان اینکه پیروزی محرومان بر سلطه‌طلبان وعده الهی است، گفت: این یک حقیقت غیرقابل رد است که مستکبران جهانی توسط خیل عظیم مومنان ومحرومان سقوط خواهند نمود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا عبدالسلام محمدی در خطبه‌های نماز جمعه این هفته دهگلان به موضوع استکبار اشاره کرد و اظهار داشت: استکبار در اصطلاح علوم اسلامی همواره با واژه‌هایی نظیر (ظلم و طاغوت) همراه است.

وی عنوان کرد: استکبار از دیدگاه فرهنگ سیاسی اسلام وجود نوعی سلطه‌گری، سلطه‌جویی، استعمار و بهره‌کشی اقتصادی، سیاسی و فرهنگی است که توسط اقلیت محدود زورگو و منفعت‌طلب بر خیل عظیم توده‌های محروم است.

وی افزود: از مشخصه‌های بارز استکبار، قدرت‌طلبی، منفعت‌خواهی کشور و یا دولتی که سایر ملت‌ها را به استثمار و استضعاف بکشاند.

به گفته وی، از نمونه‌های بارز آن اعمال سیاست‌های استعمارگونه و امپریالیستی قدرت‌های بزرگ شرق وغرب است که با منفعت‌طلبی، جهان‌خواری و بدست آوردن سلطه جهانی، عقب نگه داشتن مستضعفان از رشد واقعی و ایجاد اضطراب و ترس همگانی برای رسیدن به اهداف خود از هیچ نوع تلاش و ابزاری دریغ نمی‌ورزد.

ماموستا محمدی تصریح کرد: از نمونه بارز و واقعی استکبار جهانی، آمریکای جهانخوار است که برای تامین منافع و منابع خود و حفظ و گسترش سلطه خود بر جهان و تحقق دهکده جهانی با کدخدایی خود از انجام هر اقدامی جهت عقب ماندگی کشورهای توسعه‌نیافته و عدم پیشرفت آنها از هیچ تلاشی دریغ نورزیده و امروزه تحریم‌های یکطرفه و یکجانبه علیه جمهوری اسلامی ایران اعمال کرده است، مصداق بارز استکبار و در راس آن امپریالیست بین‌المللی است.

امام جمعه دهگلان گفت: وعده خداوند متعال پیروزی محرومان مستضعفان و همچنین مومنان حقیقی بر سلطه‌طلبان است.

وی با بیان اینکه این یک حقیقت غیرقابل رد است که مستکبران جهانی توسط خیل عظیم مومنان ومحرومان سقوط خواهند نمود، اظهار کرد: نمونه بارز آن سقوط اخلاقی سیاست‌مداران آمریکاست که در انتخابات اخیر با استفاده از کلمات رکیک و غیر مودبانه و مسولانه همدیگر را به تقلب و فساد اداری متهم می‌کنند و چهره واقعی خود را به نمایش گذاشتند.

ماموستا محمدی در بخش اولیه خطبه‌ها از تکبر به عنوان یک بیماری نفس و انحراف اخلاقی انسان نام برد و اظهار کرد: تکبر انسان را از راه حق و هدایت به راه باطل و گمراهی می‌کشاند.

وی خاطرنشان کرد: هرگاه کبر و برتربینی بر انسان حاکم شود بر عقل و اراده او مستولی شده و موجب خودبینی، تکبر در اقوال و اعمال و کیفیت تعامل با مردم می‌شود.

امام جمعه دهگلان عنوان کرد: در حدیثی از پیامبر اکرم (ص) روایت شده است که  فرمودند “وارد بهشت نمی‌شود کسی که به اندازه مثقال ذره‌ای تکبر در قلبش باشد”.

وی اضافه کرد: تکبر به معنای مقابله با حق و سبک شمردن حق و استحقار و سبک شمردن مردم است.

ماموستا محمدی عنوان کرد: علل و اسباب تکبرورزی بیشتر در مال و ثروت‌اندوزی است که نمونه بارز آن قارون است که در قرآن به صورت مفصل بیان شده است.

وی در ادامه با بیان اینکه از اوصاف علمای حقیقی و عامل به عمل خشیت و فروتنی است که مقابل تکبر و خودخواهی است، گفت: علم بدون عمل و تقوا موجب تکبر و خودخواهی می‌شود عمل و عبادت بدون مغز و احساس همدردی به دیگران نیز از نمونه‌های بارز وارد شدن به تکبر و خودخواهی است.

ماموستا محمدی با بیان اینکه خداوند متعال در قرآن کریم چند نمونه از متکبرین را معرفی نموده که بواسطه تکبر وخود برتر بینی مورد غضب الهی شده‌اند، گفت: شیطان به علت سرکشی و تکبر و خودبینی از امر الهی سرپیچی نمود و خود را بر انسان برتر دید وسجده ننمود و از درگاه خداوند متعال رانده شد.

وی تصریح کرد: فرعون به سبب قدرت و ظلم وستم ادعای ربوبیت کرد و در قرآن بعنوان متکبر شناخته شده است.

فهرست