روحانیون کردستان؛
مولوی عبدالحمیدحق طلبی شما در استیفای حقوق اهل‌سنت در چمبره سیاست ورزیتان گیر افتاده است
علما و روحانیون اهل سنت کردستان در بیانیه دیگری خطاب به عنوان کرده اند: حق طلبی شما در استیفای حقوق اهل‌سنت در چمبره سیاست ورزی شما گیر افتاده است .گاهی با دولتمردان همنوا می شوید و از جایگاه علمی و شاخص خود هزینه می کنید. اما وقتی احساس می کنید خود حضرتعالی مورد کم توجهی واقع می شوید فریاد کم توجهی به اهل سنت و مظلومیت آنان به واسطه تبعیض ،نقض قانون اساسی ،گزینش، تعطیلی حوزه ها سر می‌دهید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای برنامه‌ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، علما و روحانیون اهل سنت، ائمه جمعه و جماعات، روسای شوراهای افتای استان و شهرستان ها، مدرسین و…در پاسخ به اظهارات شیخ الاسلام مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی بیانیه دیگری صادر کردند.
محضر جناب شیخ الاسلام مولوی عبدالحمید اسماعیل زهی
سلام علیکم
خطبه های جنابعالی در نمازجمعه اگرچه با هدف مطالبه‌گری و استیفای حقوق اهل‌سنت در کشور به ویژه در کردستان بود و در کنکاش میان این گفته سریع و جملات معترضه ، نکاتی درست و حاکی از برخی حقوق تضییع شده جزئی بود که می‌شد با بیان نرم و قول لیّن قابلیت احقاق را داشته باشد اما در فحوای کلام حضرتعالی به عنوان عالمی وارسته چند نکته موجب ایجاد سؤال و ابهام در اذهان و افهام مردم منطقه و به ویژه عالمان و طلاب حوزوی شیعه و سنی منطقه کردستان گردید که امید است قبل از هر قضاوتی در مقام پاسخ برآمده تا ماموستایان شافعی مذهب منطقه کردستان دفاع جنابعالی را از آنان اقناعی و مبتنی بر ساختار منطقی تلقی نمایند:
۱- ظاهر قضیه آن است که جنابعالی با ورود به مشکلات عالمان دینی منطقه کردستان به نحوی به همگان ادعای مدیریت و رهبری اهل سنت در ایران اسلامی القاء نموده اید خصوصاً اینکه در دولت سیزدهم جناب آقای دکتر رئیسی عالمی از شافعی مذهبان کردستان را به عنوان مشاور قومی و مذهبی خود انتخاب و در این جایگاه مهم منتصب نمودند
۲- جای تعجّب است ماموستایان اهل سنت کردستان خود از علمای تراز اوّل جهان اسلام بوده و در فقه، اصول ، تفسیر ، منطق و کلام صاحب کرسی استادی در حوزه‌ها و مکتب های درسی می باشند .و بحمدالله با بیانی غرّا و کلامی مستدلّ همواره به تبیین دروس فقهی و کلامی خود پرداخته و در سایه این زحمات دامنه و گستره فقه شافعی از مرزهای کردستان فراتر رفته و در حوزه‌های علمیّه قم و دانشکده الهیّات دانشگاه تهران کرسی دانشگاهی داشته که توسط عالمان و ماموستایان برجسته تدریس می‌شود.
۳ – جنابعالی به گونه‌ای از جنوب شرق ایران اسلامی و سرزمین فرهیختگان اهل سنت منطقه سیستان از مظلومیت عالمان اهل سنت کردستان در غرب و شمال غرب کشور سخن گفتید که گویی تعدادی طلبه مظلوم و در حصر مانده و کم‌سواد در این جا مستقر بوده که اجازه بیان اعتراض و احقاق حقوق خود را ندارند. غالب ماموستایان منطقه کردستان دفاع شما را نه در مقام حبّ شافعی مذهبان بلکه دائر بر مدار قدرت طلبی و مدیریت اهل سنت می‌دانند. بی شک نظام اسلامی وامدار بیش از هزار شهید روحانی برجسته اهل سنت از جمله بزرگان شهیدی چون ذبیحی، فرقانی، برهان عالی ،شهید مظلوم ماموستا شیخ الاسلام و ملا حیدر فهیم و…. می‌داند و مکلف به پاسخگویی خواسته‌های روحانیون اهل سنت می‌باشد.
۴- وضع تعلیم و تربیت در حوزه و مکتب‌های اهل سنت کردستان را باید در جمع طلاب و اساتید بررسی نمود. اذهان ماموستایان یک بار حضور شما را در سالهای گذشته درک نموده اند. امروز شما چقدر بر وضعیت درس و مکتب شافعی مذهبان کردستان اشراف دارید؟ ذکر چند گزارش از عده ای قلیل از همفکران شما موجب آن گردیده که به تصوّر خود ندای «وا اسلاما» و « وا اهل سنتا» سر دهید. بیاید در کنار عالمان شافعی مذهب کرسی فقه تطبیقی مذاهب خمسه را پایه گذاری کنید .اینکه هر جا اعلام می دارید مرا از سفر منع می کنند سالبه به انتفاء موضوعی است که هیچ اقناعی را در فهم اهل سنت منطقه نداشته است و اگر منع از سفرهای شما موضوعیت دارد چرایی آن را باید در خودتان جویا شوید.
۵- در بررسی اجمالی عملکرد شما در سالیان متمادی به وضوح می‌توان دریافت که حق طلبی شما در استیفای حقوق اهل‌سنت در چمبره سیاست ورزی شما گیر افتاده است .گاهی با دولتمردان همنوا می شوید و از جایگاه علمی و شاخص خود هزینه می کنید. اما وقتی احساس می کنید خود حضرتعالی مورد کم توجهی واقع می شوید فریاد کم توجهی به اهل سنت و مظلومیت آنان به واسطه تبعیض ،نقض قانون اساسی ،گزینش، تعطیلی حوزه ها سر می‌دهید.
۶ -در نظام جمهوری اسلامی قانون اساسی از هر قوم و مذهبی مهر تایید گرفته است حال نکته اینجاست که چرا اعتراض جنابعالی به عنوان یک عالم برجسته و مسلط بر علوم اسلامی و اصل دوازدهم قانون اساسی است؟ چرا اصول دیگری چون مبتنی بر نادیده گرفتن پیش فرض های دینی و مذهبی در سطح جامعه می باشد را مورد خطاب قرار نمی دهید ؟.
۷- حوزه های علمیه کردستان جایگاه مفاخری چون ملا قادر قادری، علامه حاج ماموستا محمود مدرس نگل، ملا فایق رستمی، علامه ماموستا عبدالکریم مدرس، استاد علامه ملا عبدالله احمدیان ،ماموستای شهید شیخ الاسلام و نیز شهید برهان عالی و جوانان عالم چون ماموستا سید ذکریا حسینی و بسیاری دیگر بوده که همواره به تعبیر شما با روحانیون اهل قم در تعامل علمی و مدیریتی هستند.

پس استاد گرانقدر ما به عنوان جمعی از عالمان کرد شافعی مذهب کردستان و ائمه جمعه و جماعات به جنابعالی توصیه می نماییم که مردم عزیز کردستان قیّم نمی‌خواهند و نه تنها هیچ مشکل و دغدغه‌ای در زمینه مسائل مذهبی و قومی ندارند بلکه با وجود فردی اندیشمند به عنوان نماینده فقیه و رئیس مرکز بزرگ اسلامی اخوّت و برادری دینی و ملی ما زبانزد عام و خاص است و کوچکترین مشکلات روحانیون اهل سنت حتی دور افتاده ترین روستاهای استان را با حضور شخص ایشان در منازل شخصی مورد بررسی ویژه قرار داده و حل می نمایند و از حیث صحّت بیانات ما به سایت مرکز بزرگ اسلامی مراجعه نموده و تصاویر را مشاهده نمایید.
امیدوارم جنابعالی نیز در پیگیری مسائل و مشکلات طلاب آن استان موفق باشید و از بابت طلاب و علمای اهل سنت کردستان با وجود ماموستاهای فرهیخته و دارای مدارج علمی جهانی و نماینده دلسوز رهبری که در همه مشکلات و سختی‌ها با ما همراهی نموده است نگران نباشید و بهتر است جنابعالی از قتل و عام های مظلومانه اهل سنّت سیستان و بلوچستان که فقط به دلیل طرفداری از نظام اسلامی توسط اشرار متعصب ترور می شوند جلوگیری نمائید و به اشرار…. متعصّب و فاسد تذکر دهید چرا ائمه جمعه ی آن استان را فقط به جرم دفاع از اسلام و نظام اسلامی و بیان حقایق به شهادت می رسانند و ما هم بدون هیچ مشکل مسائل خود را با مسئولین دلسوز استان خودمان حل و فصل کرد و خواهیم کرد. با تشکر
ردیف نام نام خانوادگی سمت
۱ فایق رستمی نماینده خبرگان رهبری و امام جمعه سنندج
۲ عابد نقیبی مسئول مرکز بزرگ اسلامی بانه
۳ عبدالسلام محمدی امام جمعه و شورای افتا شهرستان دهگلان
۴ عزیز امیری امام جمعه بلبان آباد
۵ محمود ابن خیاط شورای افتا شهرستان سقز
۶ امید عزتی شورای افتا شهرستان سقز
۷ جلال مرادی امام جمعه و ششورای افتا دیواندره
۸ عبدالرحمن خدایی امام جمعه و شورای افتا بانه
۹ هاشم نوری امام جمعه قروه
۱۰ سیدفاروق حسینی مسئول مرکز بزرگ اسلامی سقز
۱۱ سید فاتح کهنه پوشی مسئول مرکز بزرگ اسلامی دیواندره
۱۲ سید حسین حسینی امام جمعه و شورای افتای سقز
۱۳ جمال کریمی امام جمعه موقت بانه
۱۴ رمضان حق پناه مسئول مرکز بزرگ اسلامی مریوان
۱۵ عبدالرحمن کریمی مسئول مرکز بزرگ اسلامی سروآباد
۱۶ مصطفی شیرزادی امام جمعه و شورای افتای مریوان
۱۷ جمال جعفری امام جمعه شویشه
۱۸ سیدعبدالقادر حسینی امام جمعه سروآباد
۱۹ سیدعبدالرحمن حسینی چپ دره امام جمعه موقت بیجار
۲۰ پژمان شیری روستای کامشگران قروه

 

 

فهرست