شناسه خبر: 961

لینک کوتاه صفحه

https://kord.dmsonnat.ir/?p=961

امام جمعه شهرستان دهگلان:
محبت به اهل بیت (ع) از اصول اعتقادی اهل سنت است
امام جمعه شهرستان دهگلان گفت: محبت ودوستی اهل بیت عصمت وطهارت (ع) از اصول اعتقادی اهل سنت است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، ماموستا عبدالسلام محمدی در خطبه‌های نماز جمعه دهگلان اظهار کرد: خداوند متعال در قرآن کریم در مورد بهترین اعمال می‌فرماید”کسانی که ایمان آورده‌اند به خدا و دین حقی که به تو وحی شده است و کارهای شایسته کرده‌اند پاداششان در پیشگاه آفریدگارشان محفوظ است ما پاداش کسی را هدر نمی‌دهیم که کار نیکو کرده باشد”.
وی خاطرنشان کرد: از مصادیق احسن العمل و به عنوان عبادت مالی ، رفع حاجات و حل مشکلات مردم و مشارکت در کارهای خیر و احسان است.
وی افزود: در حدیث چنین روایت شده که پیامبر اکرم (علیه الصلاه والسلام) فرمودند” هرکس مشکلی از مشکلات برادر مومن خود را بگشاید و سبب خوشحالی برادر خود شود خداوند متعال در روز قیامت مشکلی از مشکلاتش را حل می‌کند”.
امام جمعه شهرستان دهگلان عنوان کرد: از دیگر مصادیق احسن العمل و کارهای نیکو و بعنوان عبادت بدنی روزه ماه مبارک رمضان است که خداوند متعال در حدیث قدسی می‌فرماید” روزه برای خداوند است وخداوند جزای کسانی که روزه می گیرند را بی‌شک عطا می‌فرماید.
وی گفت: خواندن نماز نافله شب و تهجد از مصادیق احسن العمل بوده و نماز شب سکوی پرتاب خاصان خداوند ومعراج مومن است که در دل شب که اکثر مردم در حال خواب و استراحتند قائم اللیل با خشوع وفروتنی به عبادت و بندگی مشغول است.
وی ادامه داد: خداوند متعال به پیامبر اکرم (ص) چنین می فرماید “در پاسی از شب از خواب برخیز و در آن نماز تهجّد بخوان، این یک فریضه‌ی اضافی و افزون بر نمازهای پنجگانه برای تو است باشد که در پرتو این عمل خداوند تو را به مقام ستوده‌ و مکان برجسته‌ای در دنیا و آخرت که موجب ستایش همگان باشد برساند و مقام شفاعت کبری را به تو ارمغان دارد”.
ماموستا محمدی در بخش دیگری از خطبه‌ها به موضوع فضیلت لیالی پر خیر و برکت قدر اشاره کرد و بیان داشت: لیالی قدر به خاطر سه امر مهم بسیار مورد توجه صلحا وخاصان الهی بوده‌ است.
امام جمعه شهرستان دهگلان افزود: عبادت در این شب به اندازه هزار ماه ثواب دارد و این فرصتی است نفیس و با ارزش در شبی که  ملائکه و روح القدس برای رقم زدن تقدیرات یکسال انسان بر زمین نزول می کنند.
وی اضافه کرد: همچنین سلام و تحیت الهی برای مؤمنان تا وقت صبحگاهی است و بهتر است ۱۰ شب آخر این ماه و برای درک بیشتر شب قدر شب زنده داری همراه با دعا واستغفار باشد وبی شک شب قدر در یکی از شب‌های ثلث آخر رمضان مخفی است.
وی افزود: امام فخر رازی در تفسیر الکبیر بیان می‌فرمایند” خداوند متعال شب قدر را در ثلث آخر مخفی داشته همچنانکه رضایت خدا در طاعات مخفی، غضب خداوند در معاصی مخفی، اولیا وخاصان در میان مردم مخفی، اجابت حق در دعامخفی، اسم اعظم در میان سایر اسماءمخفی شده است.
ماموستا محمدی ضمن تسلیت شهادت مولی الموحدین و امام المتقین حضرت علی علیه السلام در مورد فضایل اهل بیت نبی مکرم اسلام(ص) گفت: خداوند متعال در قرآن کریم در جهت تکریم واحترام به اهل بیت نبوت(ع)  می‌فرماید” بگو: در برابر آن همه نعمت که در پرتو دعوت اسلام به شما خواهد رسید از شما پاداش و مزدی جز عشق و علاقه‌ ونزدیکی و محبت به اهل بیت پیامبر اکرم (ص)نمی‌خواهم”.
امام جمعه شهرستان دهگلان خاطرنشان کرد: شخصیت بارز امام علی(ع)  به عنوان معیار بین ایمان و نفاق بسیار حائز اهمیت است همچنانکه پیامبر اکرم (ص)در نعت وبزرگواری ایشان فرمودند” ای علی کسی تورا دوست نمی دارد مگر مومن  وکسی بغض وکینه تورا ندارد مگر منافق ”
وی تصریح کرد: محبت ودوستی اهل بیت عصمت وطهارت از اصول اعتقادی اهل سنت بوده همچنانکه امام شافعی ( رحمه الله) در کلام معروفشان چنین فرموده اند ( الا یا اهل بیت رسول الله حبکم فرض من الله فی القرآن انزله_ یکفیکم من عظیم الفخر انکم من لم یصلی علیکم لا صلاه له)
وی اضافه کرد: محبت و دوستی خاندان رسول خدا از طرف خداوند واجب شده و این فریضه‌ای است که در قرآن نازل فرموده است، همین افتخار بزرگ برای شما بس که هرکس برشما صلوات نفرستد نمازش باطل است.
وی ادامه داد: این یعنی کمال محبت دوستی و ارادت نسبت به اهل بیت پیامبر اکرم صلی الله علیه وعلی آله واصحابه اجمعین.
امام جمعه شهرستان دهگلان خاطرنشان کرد: بزرگان اهل سنت وائمه فقه وحدیث محب اهل بیت (ع) بوده اند و قلبا و اعتقادا و عملا همگی علوی بوده و نسبت به خاندان عصمت وطهارت ارادت خاص داشته‌اند.
ماموستا محمدی در بخش آخر خطبه‌ها به مقدار فطریه امسال در فقه امام شافعی اشاره و گفت: مبلغ زکات فطریه برای هر نفر طبق فتوای شورای عالی افتاء استان کردستان ۷۵ هزار ریال و مقدار فدیه یک ماه رمضان برای کسانی که توان روزه گرفتن را ندارند ۶۰۰ هزار ریال معین شده است.
انتهای پیام

فهرست