شناسه خبر: 1864

لینک کوتاه صفحه

https://kord.dmsonnat.ir/?p=1864

عطر رضوی در کردستان پیچید/کردستان زیر سایه خورشید
با ورود کاروان خادمان بارگاه ملکوتی حضرت ثامن‌الائمه(ع) و حاملان پرچم حرم مطهر امام رضا(ع) به استان کردستان شمیم رضوی در کردستان پیچید.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت از کردستان، دهه کرامت، دهه اول ماه ذی‌العقده است دهه‌ای که با ولادت حضرت معصومه(علیهالسلام) آغاز می‌شود و با ولادت حضرت امام الرضا(ع) به پایان می‌رسد.

دهه کرامت یادآور لطیف‌ترین علائق و مهر و وفاهای کم‌نظیر یک خواهر نسبت به مقام شامخ و معنوی برادر است، مهر و وفایی که خواهر مهربان و دلداده را به هجرت وادار کرد و غربت و بیماری و مرگ در فصل جوانی را برای او آسان کرده است.

دهه کرامت تداعی‌کننده عزم و قاطعیت و اراده آهنین زنان بزرگ و بانوان و الامقام و گرانقدر جهان است دهه‌ای که تمام مفاهیم سازنده‌ای که در فرهنگ اسلامی وجود دارد را به یکباره در دل خود جمع کرده است.

کردستان مهیای برگزاری دهه کرامت

کردستان همواره کانون عشق و ارادت به اهل بیت(ع) بوده است دهه کرامت در این استان به ویژه طی سال‌های اخیر با برگزاری مراسم کاروان «زیر سایه خورشید» جلوه‌های ماندگاری را به تصویر کشیده است، امروز روز دیگری برای مردم فرهنگی کردستان بود.

شمیم عطر حرم رضوی با ورود کاروان زیرسایه خورشید به سنندج حال و هوای رضوی را بر مردم کردستان حاکم و دلها را به سوی حرم پرواز داد.

چشمان منتظر

اگرچه برنامه‌های حضور این کاروان به خاطر شیوع ویروس کرونا با سال های گذشته فرق می کند و اهمیت توجه به فاصله‌گذاری اجتماعی تا حدود زیادی برنامه هایی را که بیشتر با حضور پرشور مردم برگزار می شد دستخوش تغییر قرار داده است، اما امسال هم این استان میزبان این کاروان سبز است و در کنار آن برنامه‌های متنوع دیگر نیز در این بازه زمانی برگزار خواهد شد.

عطرافشانی بارگاه بی‌بی هاجره خاتون خواهر امام رضا(ع) در سنندج

برگزاری سلسله نشست‌هایی با موضوع فضایل رضوی با حضور شخصیت‌های برجسته و صاحب‌نظر استانی به منظور آشنایی اعضای کانون‌های فرهنگی هنری سراسر استان با شخصیت امام رضا(ع) از برنامه‌هایی است که بنا به گفته مدیر ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان در این دهه در استان پیش‌بینی شده است.

جشن‌های مردمی دهه کرامت فرصتی ایجاب می‌کند تا ضمن دیدار با امامان جمعه و خدام نمونه مساجد جامع شهرهای استان، از خدمات و فعالیت‌های دینی و ترویجی آنها به نحو احسن تجلیل شود.

برگزاری ۲ پویش با عنوان سلام بر امام (با محوریت آستان قدس رضوی) و پویش فدای دخترم (با محوریت آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه س)، غبار روبی و عطرافشانی مزار سیده بی‌بی هاجره خاتون(خواهر حضرت امام رضا(ع))، بقعه بابا سیدابراهیم صلوات آباد و آیین تجلیل از فعالان فرهنگی مبلغ و مروج عدالت در لوای سیره نبوی، رفتار علوی و گفتار رضوی و همچنین سرکشی از خانواده شهیدان مدافع سلامت، مسابقه کتابخوانی برخط با موضوع زندگی حضرت امام رضا(ع) و…از دیگر برنامه‌هایی است که برای دهه کرامت از سوی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد کردستان پیش‌بینی شده است.

گفتنی است؛ براساس اعلام حامد امیریان دبیر اجرایی جشن‌های «زیر سایه خورشید» در استان کردستان، کاروان زیر سایه خورشید از ۹ تیرماه به مدت ۵ روز مهمان مردم مهمان‌نواز استان کردستان است.

کاروان خدام امام رضا(ع) با رعایت پروتکل‌های بهداشتی و انجام تست اولیه کرونا و با نظارت بهداشت وارد استان می‌شوند.

۳۱۳ بسته معیشتی همزمان با میلاد امام رضا(ع) با حضور کاروان زیر سایه خورشید بین خانواده‌های محروم ساکن در روستاهای استان کردستان توزیع می‌شود.

جشن میلاد امام رضا(ع) به صورت مجازی با حضور علی دوستی قاری بین‌المللی و روحانی و مداح کشوری در مجتمع فجر و دیدار کاروان زیر سایه خورشید با خانواده‌هایی که در قتل‌‌های غیر عمد فرزندان خود را از دست داده بودند و کسب رضایت اولیای دم برای بازگشت حکم قصاص و….از برنامه‌های این کاروان در ۵ روز حضورشان در استان خواهد بود.

همزمان با نهمین روز از دهه کرامت ظهر امروز کاروان خادمان بارگاه ملکوتی حضرت ثامن‌الائمه(ع) و حاملان پرچم حرم مطهر امام رضا(ع) از طریق شهر کامیاران وارد استان کردستان شدند.

خادمان حرم رضوی که در ورودی شهر کامیاران مورد استقبال گرفتند ابتداء با حضور در مزار شهدای این شهر نسبت به شهدای والامقام استان کردستان ادای احترام کردند و سپس در مراسمی «حجت‌الاسلام یاوری» از خادمان بارگاه منور رضوی درباره سیره و سبک زندگی امام رضا(ع) به سخنرانی پرداختند.

کاروان زیر سایه خورشید آستان قدس رضوی به همراه خدام حرم امام رضا(ع) از امروز تا سیزدهم تیرماه جاری به‌مدت ۵ روز، مهمان مردم مهمان‌نواز کردستان خواهند بود.

انتهای پیام/

فهرست