شناسه خبر: 1440

لینک کوتاه صفحه

https://kord.dmsonnat.ir/?p=1440

رمضان عبدالله شلح، مردی از تبار جهاد و مقاومت
او مردی از تبار جهاد بود که از همان آغاز جهاد را سرلوحه خود قرار بود و همواره خار چشم دشمنان بود

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دبیرخانه شورای برنامه ریزی مدارس علوم دینی اهل سنت  رمضان عبدالله شلح، دبیر کل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین که از دو سال قبل با بیماری دست و پنجه نرم می‌کرد، در بیمارستانی در بیروت دار فانی را وداع گفت. او دومین دبیرکل جنبش جهاد اسلامی فلسطین پس از شهید فتحی شقاقی بود و از سال ۱۹۹۵ تا ۲۰۱۸ به مدت ۲۳ سال در این جایگاه قرار داشت.
او متولد ۱ ژانویه ۱۹۵۸ در محله «الشجاعیه» شهر غزه بود. در خانواده‌ای جهادی به دنیا آمد که ۱۱ فرزند داشتند. پس از گذراندن دوران تحصیلات متوسطه برای تحصیل در رشته اقتصاد به مصر رفت و سال ۱۹۸۱ از دانشگاه «الزقازیق» این کشور مدرک کارشناسی اقتصاد گرفت. در آنجا با شهید فتحی شقاقی آشنا شد. سال ۱۹۷۸ پیشنهاد تشکیل یک سازمان جهادی را داد. فتحی شقاقی به او گفت که گروهی به نام «طلایه داران اسلامی» را تأسیس کرده است و رمضان عبدالله به او پیوست. او تعداد زیادی از دانشجویان فلسطینی در مصر را به این گروه ملحق کرد. کسانی که مقدمه تشکیل جنبش جهاد اسلامی در آینده ای نه چندان دور شدند.
پس از آن به غزه بازگشت و در دانشگاه اسلامی شهر غزه به عنوان استاد اقتصاد مشغول به تدریس شد. خطبه های جهادی شلح در این دوره موجب غضب صهیونیست‌ها شد و وی را به اقامت اجباری در خانه محکوم کرده، از کار در دانشگاه محروم کردند.
سال ۱۹۸۶ برای تحصیلات تکمیلی به لندن رفت. سال ۱۹۹۰ از دانشگاه «دورهام» انگلستان دکترای اقتصاد گرفت. پس از آن به کویت رفت و در آنجا ازدواج کرد. پس از ازدواج به انگلستان رفت و بعد به آمریکا رفت و بین سال های ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۵ در دانشگاه فلوریدای جنوبی به عنوان استاد مطالعات خاورمیانه مشغول تدریس اقتصاد شد.
سال ۱۹۹۵ با هدف بازگشت به فلسطین به سوریه رفت. در آنجا با دکتر فتحی شقاقی دیدار کرده و ۶ ماه با هم اقداماتی را ترتیب دادند که هدف از آن اقدامات توسعه اقدامات جهادی در فلسطین بود. اما در همین زمان دکتر فتحی شقاقی توسط موساد، دستگاه جاسوسی رژیم صهیونیستی ترور شد. در همین زمان در نشست جنبش جهاد اسلامی به عنوان دبیرکل جنبش انتخاب شد.
در جریان انتفاضه دوم، صهیونیست‌ها او را به عنوان یکی از عاملان عملیات‌های جهادی معرفی کردند و او را به عنوان یک شخصیت نظامی در کنار نقش سیاسی‌اش تحت تعقیب قرار دادند. سال ۲۰۰۳ دولت آمریکا او را به اتهام اقدامات تروریستی تحریم کردند. سال ۲۰۰۷ دولت آمریکا در جریان اجرای برنامه «مبارزه برای عدالت» ۵ میلیون دلار برای ترور یا دستگیری او پاداش تعیین کرد.
سال ۲۰۱۷ نیز پلیس فدرال آمریکا، اف بی آی رمضان عبدالله محمد شلح را در کنار ۲۶ شخصیت دیگر، در فهرست تحت تعقیبان قرار داد. علاوه بر این اتحادیه اروپا، انگلستان، ژاپن، کانادا، استرالیا و نیوزلند نیز وی را در فهرست تحریم قرار داده بودند.
در دوره دبیرکلی رمضان عبدالله، جنبش جهاد اسلامی به عنوان یکی از قدرت های مقاومت مطرح شد. اوج این نمود را در جنگ ۲۰۱۴ جنبش جهاد اسلامی به نمایش گذاشت هنگامی که با موشک‌های دوربرد، تل آویو و نتانیا در ۷۰ و ۱۲۰ کیلومتری نوار غزه را هدف قرار داد.

فهرست